Noter Onaylı Tercüme

Noter onaylı tercüme nasıl yapılır?

Noter yeminli tercüman tarafından belgelerin tercümeleri yapılır. Belgeler en az 2 takım hazırlanır. Yeminli tercümanın yemin zaptı olan noterlerde bu belgeler onaylatılır. Bu belgelere noter onaylı tercüme belgeleri denir.

Hangi belgeler noter onaylı tercüme yapılır?

Yeminli tercüme, yasal ya da resmi nitelikteki belgelerin bir dile diğer bir dile çevrilmesi işlemidir. Bu nedenle, yeminli tercüme hizmetleri genellikle aşağıdaki belgelerin çevirisi için gereklidir:

Doğum belgesi, yerleşim yeri belgesi, nüfus kayıt örneği,  evlilik belgesi, ÖSYM yerleştirme belgesi, boşanma belgesi, banka hesap özetleri, sabıka kaydı belgesi, ölüm belgesi, hesap cüzdanı, tapu belgesi, öğrenci belgesi, pasaport, hisse senetleri belgeleri, diploma, not dökümü,  transkriptler, sağlık raporu, mahkeme kararları, ticari sicil gazetesi, muhasebe raporları,  iş sözleşmeleri, Formül A doğum belgesi, ticari sözleşmeler, evlilik cüzdanı, vukuatlı nüfus kayıt örneği, şirket kuruluş belgeleri, vergi levhası, uluslararası yurtdışı ihale dosyaları, patent belgeleri, ön lisans diploması,…

Noter onaylı tercüme nerede kullanılır?

Birçok farklı alanda kullanılabilir. Genellikle resmi belgelerin, yabancı bir ülkeye gönderilmesi veya kullanılması durumunda noter onaylı tercümesi yapılır.

*Göçmenlik başvuruları,

*Nikâh daireleri,

*Yurt dışı üniversiteye başvuruları

*Mahkemeler

*Noterler

*Resmi daireler,

*Belediyeler

Noter onaylı tercüme fiyatları nedir?

Yeminli tercüme fiyatları, birkaç faktöre bağlıdır.

*Belgenin kaynak ve hedef diller

*Belgenin karakter sayısı

*Belgenin konusu

*Belgenin teslim süresi, Acil gibi faktörler tercüme fiyatlarını belirler.

Noter onaylı tercüme dilleri hangileridir?

İngilizce, Almanca, Slovence, Fransızca, Romence, İspanyolca, Hırvatça, İtalyanca, İsveççe, Rusça, Korece, Çince, Farsça, Japonca, Yunanca, Arapça, Slovakça, Portekizce, Bulgarca, Danca, Tayca, Estonca, İbranice, Fince, Endonezya’ca, Felemenkçe, Malayca, Macarca, Urduca, Lehçe, Norveççe,

Noter onaylı tercüme fiyatları dillere göre değişir mi?

Evet, yeminli tercüme fiyatları, kaynak ve hedef dillerine, belgenin türüne ve zorluk seviyelerine göre değişebilir. Örneğin, İngilizce, Almanca, Fransızca gibi diller Farsça veya Japonca gibi dillere göre daha düşüktür.

Noter onaylı tercüme fiyatı nasıl hesaplanır?

Tercüme fiyatı, belgenin türüne, çeviri dillerine, karakter sayısına ve noter onay ücretine bağlı olarak değişebilir.

Noter onaylı tercüme fiyatı: Yeminli tercüme fiyatları + Noter onay ücreti toplamıdır.

Noter yeminli tercüman nasıl olunur?

Yeminli tercüman olmak için yurtdışı veya Türkiye’de yabancı dil eğitimi veren üniversitelerin lisans mezunları olmaları gerekir. Bu kişiler diploma, yabancı dil bilgisi, sabıka kaydı, yerleşim yeri belgeleri ile noter başvuru yaparlar. Noter bu kişilerin belgelerini inceler. Uygun görürse Noter yemin zaptını imzalatır. Bu kişilere noter yeminli tercüman denir.

Yeminli tercüme nedir?

Yeminli tercüme, resmi yazılı metinlerinin bir dilden, başka bir dile çevri yapılmasıdır. Resmi belgelerin çevirileri yeminli tercümanlar tarafından yapılır. Pasaportlar, doğum belgeleri, evlilik belgeleri, vekâletnameler, sözleşmeler, mahkeme kararları, patentler…

Yeminli tercüme nasıl yapılır?

*Belgelerin teslim süresi,

*Belgelerin konusu, zorluk derecesi,

*Belgenin çeviri dili,

Yeminli tercüman, belgenin orijinal kopyasını ve çevirisini tercüme bürosuna teslim eder. Yeminli tercüman tarafından belgenin doğru bir şekilde çevrilmesi gerekir.

Yeminli tercüme kim tarafından yapılır?

Yeminli tercüme, Yurtdışı veya yurtiçi üniversitelerde yabancı dilde eğitim noter tarafından yetkilendirilmiş yeminli tercümanlar tarafından yapılır. Yeminli tercümanlar, çeviriyi yaptıkları belgelerin doğru, eksiksiz ve aslına uygun ve çevirisini yapmakla yükümlüdürler.

Noter onaylı tercüme belgesinde hangi bilgiler bulunmalıdır?

Tercüme belgesi üzerinde aşağıdaki bilgiler bulunmalıdır.

*Yeminli tercümanın adı, soyadı ve imzası

*Belgenin çeviri dili,

*Çeviri tarihi,

*Şirket mührü

* Noter mührü ve imzası

Tercüme belgeler şirketinize nasıl gönderilir?

Müşterilerimiz belgelerini e-mail veya whatsapp ile şirketimize gönderebilir.

Konuşmayı Başlat
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merahaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?